Sum afrykański (Clarias gariepinus) w stanie naturalnym występuje w wodach Afryki i na wschodnich terenach basenu Morza Śródziemnego. Do Europy trafił w latach 80. XX w. dzięki działaniom holenderskich hodowców. Początki hodowli ryb tego gatunku na naszym kontynencie były trudne i ze względu na niski popyt niemal zakończyły się fiaskiem. Stopniowo sumem afrykańskim zaczęli jednak interesować się przedsiębiorcy z Niemiec, Belgii i Węgier. W Polsce pierwszą próbę jego hodowli podjęto w 1989 r. w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu i od tamtej pory stopniowo – lecz stale – zyskuje na znaczeniu w polskim przemyśle rybnym.

Sum afrykański cechuje się podłużnym kształtem ciała, które w tylnej części jest bocznie ścieśnione. Przedstawiciele tego gatunku mają szerokie, płaskie głowy z czterema parami wąsów. W naturze sum afrykański dorasta do 170 cm przy wadze 60 kg. Jego bezłuska skóra jest zielonobrunatna i pokryta ciemnymi plamkami na grzbiecie i biała lub żółta w części brzusznej.

Sum to ryba zdrowa. Jest ona średnio tłusta, a jej spożycie dostarcza organizmowi solidnej porcji białka i witaminy E. Zawiera również dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niewielką ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Ryba ta jest szczególnie dedykowana dla dzieci, gdyż nie ma ości, a mięso swoim smakiem przypomina delikatnego kurczaka.