W ostatnim czasie, materiał o nas pojawił się na lokalnym portalu jastrowie24.pl oraz ten sam na extrawalcz.pl, to bardzo miłe że docenia się naszą pracę.

link do materiału i cały tekst poniżej
https://extrawalcz.pl/pl/11_wiadomosci/4638_w-sumie-stawiamy-na-zdrowe-ryby.html

 

Niewielka miejscowość w powiecie złotowskim – Bartoszkowo, a w niej jedna z najlepiej zapowiadających się hodowli suma afrykańskiego. Na taki rodzinny interes wpadły dwie siostry z pobliskiego Jastrowia. Magda i Marta wraz ze swoimi mężami, chcą aby ich przedsiębiorstwo było jedno z najlepszych w Polsce, ale mają nadzieję, że uda się także wejść z ofertą na rynki zagraniczne. Nie chcą jednak odchodzić od swojej lokalności, bo popularyzacja spożywania zdrowych ryb wśród mieszkańców okolicznych miejscowości, to także zadanie edukacyjne, z którym chcą się zmierzyć.

Branża rybna nie jest łatwa, jednak może dać wiele satysfakcji. Hodowla suma afrykańskiego nie była wyborem przypadkowym. Wszyscy ze wspólników uwielbiają ryby zarówno te w akwarium, te żyjące swobodnie w pobliskich akwenach, jak i te doskonale przyprawione na ładnie podanym talerzu. Należy jednak pamiętać o równowadze, aby spożywać ryby bo są zdrowe i smaczne, lecz nie odławiać ich masowo z naturalnych zbiorników. Jedynym wyjściem zostaje hodowla ich do celów konsumpcyjnych. Dziś w ciągu miesiąca są w stanie wyprodukować około 50 ton ryb. Jednak zanim to nastąpiło, musieli poświęcić sporo czasu i zainwestować w nowoczesny obiekt, w którym uda się utrzymać odpowiednią temperaturę około 28 stopni C , z  wydajną wentylację, aby ryby dobrze się w nim czuły. Prace nie ustają, bo wciąż coś jest udoskonalane, aby być jak najbardziej profesjonalnym dostawcą suma afrykańskiego na rynku polskim, który jest dość wymagający. O walory mięsa nie muszą się martwić, bo większość osób jak spróbuję tej ryby, to pozostawia ją wśród jednych ze swoich ulubionych.  Faktycznie suma afrykańskiego łatwo przyrządzić, aby smakował doskonale, bo mięso przypomina delikatną cielęcinę, a dodatkowo brak ości, to atut nad innymi rybami, które są serwowane w innej postaci niż filet. Sum w wersji wędzonej, ustępuje tylko trudno dostępnemu węgorzowi, więc staje się coraz częściej doskonałą alternatywą dla sklepów sieciowych i to dobrze, bo dzięki temu łatwiej jest kontrolować pochodzenie ryb skąd są pozyskiwane. Sum jest smaczną rybą, ale w naturalnych zbiornikach może stać się dominującym gatunkiem z dużymi przyrostami, więc i z ogromnym apetytem na inne ryby. Hodowla zamknięta jest alternatywą na możliwość korzystania z walorów smakowych suma, bez konieczności zarybiania akwenów naturalnych.

Dietetyków nie trzeba przekonywać jak wartościowe jest mięso ryb takich jak sum afrykański, bo często zachęcają szczególnie sportowców do wprowadzenie tej ryby do diety, jako  uzupełniania aminokwasów, a także bogate źródło witaminy B11 i D. Dzięki częstym spożywaniu mięsa z suma afrykańskiego, zwiększamy swój układ odpornościowy, co jest istotne w obecnej chwili, ze względu na dużą ilość infekcji wirusowych. W menu dobrych restauracji również można coraz częściej zauważyć obecność suma, jako danie o wysokiej delikatności mięsa oraz olbrzymich walorach smakowych, które doceniane jest przez wielu smakoszy.

Przyszłość rodzinnej firmy może być zatem interesująca. Tym bardziej, że oprócz samej produkcji, w najbliższym czasie działania promocyjne i edukacyjne mają się wzmocnić w firmie, zatem już teraz warto spoglądać na stronę firmową www.hodowlasuma.pl lub obserwować social media firmy Tawada, aby na bieżąco uzyskiwać przydatne informacje edukacyjne, lub korzystać ze sprawdzonych przepisów na doskonałe przygotowanie suma jako potrawy nie tylko smacznej, ale przede wszystkim zdrowej. Jeśli sami posiadacie ciekawe przepisy kulinarne, to podeślijcie je do właścicieli rodzinnego biznesu, aby te najlepsze mogli przekazać także innym smakoszom rybiego mięsa.