Wielu z Was nie wie, co począć z głowami i ogonem, które są u suma „sprośnych” rozmiarów. Dwie duże głowy sumów i jeden ogon (mogą być dwa)  nadają się jako główne składniki apetycznej zupy. Filety pewnie zjedliście już dawno, ale głowy jednak nie wyrzucajcie.

SKŁADNIKI DANIA: ZUPA RYBNA
* 3 głowy sumów lub 2 + ogony
* 3 duże pietruszki
* 3 cebule
* 1 średni seler
* 2 trawy cytrynowe
* kawałek kłącza imbiru
* sól
* biały pieprz
* ziele angielski
* listek laurowy
* cukier
* makaron do zupy, ja dodałam orzo w kształcie ryżu. Można dać inny jeśli wolicie, na przykład bezglutenowy
* natka pietruszki
* cytryny

PRZYGOTOWANIE DANIA: ZUPA RYBNA
Do dużego garnka wkładamy obraną marchewkę, korzeń pietruszki, przecięte na pół cebule, seler, rozgniecione trawy cytrynowe i kłącze imbiru. Zalewamy warzywa około 3-4  litrami wody, dodając sól, ziele angielskie, listek laurowy i gotujemy przez godzinę. Następnie wyławiam wszystkie warzywa i wkładam do wywaru głowy sumów i ogony. Przykrywamy pokrywką i gotuję przez około 30 minut. Cały wywar przelewam przez sito, na wypadek, gdyby dostały się do niego ości, choć w przypadku sumów nie jest to często konieczne.
Do uzyskanego wywaru dodajemy drobno pokrojone: korzenie pietruszki, seler, cebule raz imbir. Głowy i ogony obieram ze skóry i resztek ości. Uzyskane mięso przekładam do zupy. Czas na doprawienie odpowiednią ilością soli, pieprzu i ewentualnie cukrem, aby wzmocnić smak. Zupa rybna powinna być właściwie słodkawa, lekko pikantna i wyrazista. Podana z natką pietruszki, połówkami cytryn i drobnym makaronem jest wspaniałym daniem na rodzinny obiad lub spotkanie w gronie przyjaciół.

SMACZNEGO